27 stycznia 2018 / NEWS


Sunrise Festival: nowa scena techno

Sunrise Festival od wielu lat zdominowane jest przez gatunek muzyczny nazywany przez festiwalową społeczność EDM czyli Electronic Dance Music. To nurt muzyczny, który podbił cały świat i stworzył własną niszę w kulturze popularnej. Jak dokładnie definiowany jest EDM i gdzie znajdują się jego muzyczne granice – kłopot z odpowiedzią na to pytanie mają nawet sami producenci. Dlaczego? Ponieważ EDM to najbardziej otwarty na nowe gatunek muzyczny. Producenci łączą style, szukają inspiracji w nowych gatunkach, tworzą innowacyjne nowoczesne brzmienie. Można więc powiedzieć, że EDM to kwintesencja Sunrise i właśnie dlatego, w tym roku w Kołobrzegu powstanie dodatkowa scena Techno.

Elektroniczna muzyka taneczna, niegdyś nazywana w Polsce „techno“ ewoluowała bardzo szybko w ostatnich kilku latach. To wszystko za sprawą błyskawicznie zmieniających się trendów i powszechnemu dostępowi do muzyki. Podział „techno” na muzyczne subgatunki podzielił też fanów – część z nich słucha house, inni wolą EDM, a jeszcze inni trance.

Scena techno na Sunrise

Oczywiście, w dzisiejszych czasach trudno zamknąć się w jednym gatunku, tym bardziej, że wszystkie tworzące się właśnie nurty muzyczne czerpią od siebie inspirację, wzajemnie się kształtują i tworzą nowe, zaskakujące połączenia. Wszystko za sprawą artystów, którzy szukają nowoczesnych rozwiązań i nie chcą być zamknięci w gatunkowych ramach. Tego rodzaju kooperacje mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników, przez co często w Internecie dochodzi do ostrych dyskusji, na szczęście zawsze bardzo merytorycznych. Wniosek wypływający z ich skali i intensywności jest jeden – DJ’e i producenci stali się celebrytami, a muzyka taneczna weszła na stałe do popkultury.

Nie inaczej jest z Sunrise Festival. Impreza niegdyś organizowana jako niewielkie wydarzenie klubowe wyewoluowała w jeden z największych festiwali muzycznych w Europie. Czy istnieje przepis na tak wielki sukces? Jako organizatorzy jesteśmy zgodni – przepisem jest otwartość na nowe gatunki muzyczne. Pierwsze edycje Festiwalu były zdominowane przez Artystów reprezentujących muzykę Trance i House. Impreza się jednak rozrastała błyskawicznie, przybywało coraz więcej nowych fanów, a wraz nimi nowe muzyczne oczekiwania, którym staraliśmy się sprostać.

Podsumowanie

Sunrise Festival od zawsze stawiał na innowację i odkrywanie nieznanych muzycznych lądów. Od zawsze był otwarty na muzyczne nowości. Na swoich fanów. Powstała festiwalowa społeczność, którą łączy muzyka i towarzyszące jej emocje. Nadchodząca edycja zostanie rozszerzona o jeszcze więcej muzycznych gatunków. Na Festiwalu oprócz EDM i house, powstaną sceny techno, a w trzecim dniu Festiwalu scena trance. Dodatkowo, wszyscy spragnieni największych klasyków tanecznych, mogą liczyć na niespodziankę jaką niesie ze sobą trzeci dzień Sunrise.

Już niebawem zostaną ogłoszeni wszyscy Artyści występujący na tegorocznej edycji Sunrise Festival. Nadchodzą zmiany, czego najlepszym przykładem będzie nowa scena techno. Kto na niej wystąpi, dowiemy się wkrótce.

27 stycznia 2018